Kult Żywej Bogini Kumari.

W małej świątynce zagubionej w ciasnych uliczkach Katmandu mieszka wcielenie bogini Taleju – zwana Kumari. Boginią zostaje 4 letnia dziewczynka, która spełnia 32 atrybuty boskości. Dziś doczytałam, że ostateczną próbą jest spędzenie nocy w zamkniętym pomieszczeniu wśród krwawiących jeszcze głów byków. Wcieleniem bogini zostaje ta dziewczynka, która próbę przejdzie z największym spokojem (przypominam 4 lata). Boginią jest do pierwszej miesiączki, w tym czasie jest zamknięta w obiekcie świątynie, wychodzi dwa razy do roku, aby uczestniczyć w celebracji świąt. Od kiedy maoiści przejęli władzę w Nepalu (3 lata temu) wymusili, aby przychodził do nie nauczyciel.

O tym, że nie wolno jej odwiedzać ani fotografować wiedzieliśmy, ale naszemu przewodnikowi udało to się załatwić. Przeżycie dosyć przygnębiające, zwłaszcza kiedy zajrzy się w przepastne, smutne oczy samotnego, uwięzionego dziecka.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

12 uwag do wpisu “Kult Żywej Bogini Kumari.

  1. Ostatnio w TV oglądałam program, w którym powiedziano, że wciąż w Nepalu żyje plemię, w którym aranżowane są małżeństwa dzieci. Im wcześniej dziewczynka wydana za mąż, tym mniejsze wiano płacą jej rodzice rodzinie Pana Młodego. Dzieci żyją w swoich rodzinach do momentu uzyskania dojrzałości płciowej, kiedy nadchodzi czas drugiego etapu ceremonii, po którym nastolatki zamieszkują razem i konsumują związek. Dziewczynki bardzo wcześnie zachodzą w ciążę i mają szczęście jeśli przeżyją ciążę i poród, do których ich młode ciała jeszcze nie są w pełni przygotowane… Na szczęście wypowiedzi kilku nastolatków tego plemienia wskazywały na to, że młodzi chcą uchronić własne dzieci od takiego losu.

    • ustanowienie tego kultu uratowało dziewczynki w nepalu przed pedofilią i zbyt wczesnym wydawaniem za mąz, jak powiedzial nasz przewodnik, wart poswiecic jedna, aby ocalić tysiące… trudno się nie zgodzić

    • nie wychodzą za mąż, przeczytałam gdzieś, że panuje przesąd, że to przyniosłoby pecha mężczyźnie, jedna została informatyczką…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s